יוזמה: לתת ביטוי דתי למיעוטים בטקס יום הזיכרון

פנייה למשרד הביטחון: יש לתת ביטוי דתי לבני הדתות השונות שאינם יהודים, בחלק הדתי שבטקס הרשמי ביום הזיכרון לחללי צה"ל ברחבת הכותל
 
הבוקר (ג') הגישה עמותת "ביחד – ערבים זה לזה" ע"י עו"ד עידן אבוהב מכתב פניה למשרד הביטחון הקורא לאפשר שיוויון דתי בטקס הרשמי הפותח את אירועי יום הזיכרון, שמתקיים ברחבת הכותל המערבי.
העמותה מבקשת כי בחלק הדתי של הטקס, שכולל השתתפות של רבנים והקראת פרקי תפילה מסורתיים וציטוטים  מהתנ"ך, יוזמנו גם נכבדי דתות נוספות לשאת תפילה קצרה לזכר הנופלים בני דתם.
 
לפנייה הצטרפו גם ארגונים נוספים המייצגים עדות שונות בישראל ופועלות למען חיילים מדתות אחרות, ובהם התנועה הדרוזית הציונית בישראל ועמותת ברית אחים. העמותה מציינת כי במהלך השנים נפלו על הגנת המדינה מאות חללי צה"ל שאינם יהודים- מוסלמים נוצרים ודרוזים, וההתנהלות כיום בטקס היא פגיעה בעקרון השוויון אשר מהווה את נשמת אפה של הדמוקרטיה שלהגנתה נפלו חללים אלו. בנוסף מצוין בפנייה כי יתרונות המהלך הם חיזוק התודעה ותחושת השייכות לכלל החיילים שאינם יהודים ואמירה ברורה כי המדינה מוקירה את אותם חיילים ומשפחותיהם שבחרו לקשור גורלם עם מדינת ישראל והעם היהודי. 
 
יוסף חדאד, מנכ"ל עמותת "ביחד ערבים זה לזה": "כאזרח ערבי ישראלי וכנכה צה"ל אני חושב שראוי כי בטקס הרשמי והממלכתי ביום הזיכרון לחללי צה"ל, יינתן כבוד לכלל הנופלים מכל הדתות השונות. אנו נלחמים יחד כתף אל כתף למען המדינה, וכל חייל צה"ל שנופל שווה באותה מידה, לא משנה דרגתו, תפקידו או דתו. ביום ההשבעה לצה"ל, חיילים לא יהודים עושים זאת על קוראן או ברית חדשה כדי לחוש חיבור אישי ושייכות. ראוי שגם בטקס הרשמי ביום הזיכרון בני הדתות השונות יחושו תחושת שוויון ושייכות כזו. זה צעד קטן של עדכון נהלים שביכולתו להוביל לשינוי גדול ומשמעותי בתחושת השייכות ובהשתלבות של המיעוטים בחברה הישראלית".

עו"ד עידן אבוהב , ב"כ העמותה: "הפניה היא לא כדי להקטין את עוצמת הטקס היהודי, אלא דווקא בשל עוצמתו, הדרו וכבודו מבקשות גם משפחות הנופלים שאינן יהודיות, כי בניהן יקבלו אזכור דתי שוויוני- בניהן עמדו כתף אל כתף עם יהודים בקרב ועתה הן מבקשות כי נציגי דתם יעמדו כתף אל כתף עם יהודים בטקס הכה חשוב הזה. מעבר לעניין הדתי יש כאן אמירה ברורה לכלל בני המיעוטים שמ"י מכבדת את אלו שלוחמים ולוחמות למענה ואנו מאמינים כי מהלך זה יביא לגידול בכמות המתגייסים מקרב עדות אלו לצה"ל".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s